CESTY ZA OPONU II
Psychiatrická nemocnice Opava připravuje ve spolupráci se statutárním městem Opava festival Cesty za oponu II. Akce, v jejímž rámci vystoupí řada hudebních kapel a významných osobností, proběhne 7. září. Určena je pacientům, veřejnosti i školám.
V září již tradičně ožije Opava festivalem Bezručova Opava. Krom zdravých lidí, kteří se již mohou těšit na kulturní akce, které přinese, jsou tady ale lidé, kteří se touží zúčastnit, ale nemohou, protože je od běžného života odděluje zeď Psychiatrické nemocnice. Přitom i pro ně je umění přínosem, vždyť o jeho pozitivním působení na psychiku nemůže být pochyb. A smích je účinnou pilulkou snad na všechny nemoci. Psychiatrická nemocnice v Opavě se proto rozhodla připravit festival Cesty za oponu II. Stejně jako Bezručova Opava, bude i on multižánrový, ostatně bude přímo součástí Bezručovy Opavy. Cílem festivalu, který vzniká ve spolupráci se statutárním městem Opava, ale nebude pobavit duševně nemocné v izolaci, nýbrž propojit jejich svět se světem venku. Cesty za oponu II. sice proběhnou v areálu nemocnice, zvána je na ně ale i široká veřejnost. Festivalu bude patřit celý 7. zářijový den. „Lidé se mohou těšit na koncerty, mimo jiné vystoupí například ostravská skupina BUTY. Na divadelní scéně zase zazáří herec Jan Potměšil. Pro děti je připraven cirkus, skákací hrad a mnoho doprovodných akcí. Na programu je i akrojóga, výtvarné umění, dále proběhne řada besed či workshopů organizací, které pacientům a případně i jejich rodinám nabízejí následnou péči,“ přiblížila festivalové dění psychoterapeutka oddělení 17 BC Ivona Országová. Veřejnosti budou zpřístupněna i některá oddělení nemocnice. „Chceme dát lidem možnost nahlédnout do světa duševně nemocných. Mohou zjistit, jaké jsou možnosti péče a uvědomit si, že pomoc existuje,“ doplnila Ivona Országová.
Každý si přijde na své.
V nemocničním parku bude velká a malá scéna, šapitó, v němž bude k vidění například tanec na laně, další akce budou probíhat v místním kulturním domě. Celý program bude koncipován tak, aby si každý přišel na své. Součástí budou i koncerty komornější hudby pro ty, co nemají v lásce hlučné prostředí. Rozlehlý park k rozmístění scén nabízí výborné podmínky. Ostatně i bez nich láká k procházce. Sotva člověk nechá za zády hektický „běžný“ svět, dýchne na něj klid. Kolikrát až zatouží být alespoň na chvíli součástí této oázy klidu a zeleně a vychutnávat si na terase spolu s pacienty kávu bez myšlenek na to, co ještě musí a co zase nestíhá. Dne 7. září se park stane ale ještě daleko lákavějším. Promění se totiž v živý prostor pro vzájemná setkávání. A to je i důvod, proč se Psychiatrická nemocnice rozhodla do náročné přípravy pustit. „Dnešní doba je hodně individualizovaná, i pro zdravého člověka je často náročné zapojit se do společnosti, natož pak pro duševně nemocného. Festival vidíme jako přirozenou nenucenou formu propojování různých světů. Pacienty s veřejností totiž bude spojovat společný zážitek,“ vysvětluje psychoterapeutka oddělení 17 BC Eva Klimešová. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na jednu z nejoriginálnějších českých kapel Ladě, na Oldřicha Janotu, Beátu Bocek, Babalet a mnoho dalšího. Program bude navíc zajištěn i pro pacienty, jejichž zdravotní stav jim neumožní se hlavního dění zúčastnit. Uzavřená oddělení budou procházet zdravotní klauni a vystupující s koncertním pásmem ze ZUŠ Václava Kalíka.
Společně vše zvládneme.
Psychiatrická nemocnice v Opavě tak navázala na zkušenost, kterou již má s pořádáním festivalu Cesty za oponu, za nějž sklidila velice pěkné ohlasy okolí. „Nynější druhý ročník jsme se rozhodli rozšířit, dát více prostor tvorbě pacientů, našim rehabilitačním dílnám, ateliéru. Otevřít mnohá tabu opředená kolem duševních nemocí a Psychiatrické nemocnice mají ovlivnit také diskuzní fóra, která jsou připravena v šapitó a můžeme slíbit hodně zajímavých osobností,“ doplnila Országová. Zorganizovat jej není ničím jednoduchým, proto nemocnice vítá každou pomoc zvenčí. „Nechtěli jsme akci na klíč, jako to mívají jiná psychiatrická zařízení, naopak našim cílem je zapojit do organizace i pacienty a přinést jim tak další aktivitu, která jim pomůže v přípravě na běžný život. Pacienti budou vypomáhat třeba u občerstvení. Krom toho si mohou připravit nějaké kulturní představení a na festivalu s ním vystoupit,“ vysvětlila Eva Klimešová. Krom města pomáhají i různé organizace. Ať už sponzorským darem či poskytnutým vybavením. Několik škol zase nabídlo pomoc s organizací. Zapojí se Slezská univerzita, hotelová a zdravotní škola či Mendelovo gymnázium. „Reakcí okolí jsme byli velice mile překvapení, moc si vážíme všech, kdo nám podávají pomocnou ruku a děkujeme jim za to,“ dodala na závěr Klimešová.