Aktuality

11.07.2024 Celý článek

Poděkování společnosti ZUTY

Společnost  ZUTY věnovala  Psychiatrické nemocnici v Opavě 10 ks sad obrazů. Každá sada obsahuje…

24.05.2024 Celý článek

Výběrové řízení na rezidenční místa

Bližší informace zde.

DOPIS PRO SALLY JE ZPÁTKY

Vzkřísíme jednu z nejúspěšnějších rubrik Mladého světa a dáme jí novodobou jiskru. Psychiatrická nemocnice v Opavě naváže ve spojení s Regionem Opavsko na jednu z nejslavnějších rubrik Mladého světa. Tehdejší Dopis pro Sally, na jehož motivy vzniklo i několik populárních písniček, získá v Regionu Opavsko novodobé pokračování. Jen pod Sally se již nebude skrývat Jiřina Hanušová, nýbrž psychoterapeuti, psychiatři, ale třeba i pacienti z opavské léčebny. A záleží jen na čtenářích, na jaké otázky bude nová Sally odpovídat. Lidé se budou moci ptát na cokoli, co je zajímá či trápí, a co se nějak dotýká duševní stránky člověka.

Rubrika Dopis pro Sally fungovala v Mladém světě od roku 1968 do roku 1991. Na Sally alias psychoterapeutku a publicistku Jiřinu Hanušovou se tehdy obracely tisíce mladých lidí s nejrůznějšími dotazy, které se týkaly například problémů s láskou, s rodiči, vzhledem, apod. Lidé měli slova Sally moc rádi. A právě tuto zašlou slávu se chce pokusit obnovit Psychiatrická nemocnice v Opavě. Na dotazy budou odpovídat psychoterapeuti, psychiatři, sociální pracovníci, ale také třeba sami pacienti. Jako Sally bude vybrán vždy takový člověk, který problematice, ke které se dotaz vztahuje, dobře rozumí, nebo který si obdobnou zkušeností dokonce sám prošel.


Sally revival již v únoru 2018

Rubrika Sally revival vystřídá články z prostředí psychiatrické nemocnice, které byly v Regionu Opavsko zveřejňovány v pravidelných dvouměsíčních intervalech v letošním roce. Tuto etapu můžeme uzavřít, neboť jsme prostřednictvím reportáží provedli veřejnost po celé psychiatrické nemocnici, tedy po všech odděleních. Vypravili jsme se za pacienty, kteří se zde zotavují z psychotické zkušenosti, jako je schizofrenie či bipolární porucha. Snažili jsme se ukázat, že tito lidé nejsou zdaleka tak nebezpeční, jak se společnost často domnívá. Dnešní moderní léky umožňují žít těmto lidem často téměř plnohodnotný život. Psychiatrická nemocnice je bezpečným přístavem, pro dobu, kdy je člověku po psychické stránce těžko. Vzhledem k tomu, že duševní nemoc může postihnout kohokoli z nás, je dobré znát alespoň její základní projevy a vědět, kam se obrátit pro pomoc. Čím dříve totiž pomoc vyhledáme, tím snáze léčba probíhá. Právě ukázat, kde lidé najdou pomoc a jak taková pomoc vypadá, bylo cílem některých článků. Další nás zavedli za pacienty, kteří trpí depresí či neurotickými potížemi. Jedná se o velice častě problémy. Dnešní doba je hodně orientovaná na výkon a není snadné rychlé životní tempo vydržet. Mnoha z nás je nepříjemné, jestliže nám ale psychika začne bránit ono tempo zvládat, měli bychom už uvažovat o vyhledání pomoci. Neobešli jsme ani prostory, ve kterých je poskytována péče pacientům s demencí a jinými zejména degenerativními onemocněními mozku. Vzhledem k tomu, že populace stárne, stoupá počet rodin, které se setkají se stařeckou demencí. Zprvu občasné zapomínání vzbuzuje jen shovívavý úsměv, jenže když takový člověk netrefí domů, zapomene si zajít na WC, nevypne plyn na sporáku, je zle. Každá duševní nemoc je velkou zkouškou nejen pro samotného pacienta, ale také pro jeho okolí, zejména pro jeho blízké. Nejhorší jsou situace, kdy rodina vůbec nerozumí, co se s jejich blízkým děje a ani neví, jak mu pomoci, přičemž často potřebuje podpůrnou psychologickou péči i ona. Aby k tak zoufalým situacím nedocházelo, snažili jsme se přinést dostatek informací, tedy jak v jakých situacích jednat, kdy se obrátit na psychologa a kdy už na psychiatra, že existují stacionáře apod. A nyní zde bude Sally, připravena odpovídat na konkrétní dotazy.


Sally
je možné oslovit na e-mail: zc.avaponp@andarop