DOPIS PRO SALLY - srpen 2018
Vážení čtenáři, náš záměr otevírat se jako Psychiatrická nemocnice více veřejnosti nyní nabyl novou podobu. Záměrem je využít potenciál z řad odborníků, ale i samotných lidí s danou zkušeností. Proto jsme vytvořili rubriku Sally, kde i vy můžete klást otázky, které vás trápí a nevíte si s nimi rady.DOTAZ ČTENÁŘE:
Dobrý den, milá Sally. Bydlela jsem celý život v domě s mými rodiči. Maminka bohužel před dvěma lety zemřela a mě nyní trápí problémy s otcem. Špatně slyší a hlavně je hodně pasivní. Nechce chodit ven, nestojí o žádné návštěvy. Má už sice 86 let, ale podle praktického lékaře je v dobré formě. Také mi připadá, že začíná zapomínat. Stane se, že opomene zamknout, jindy zase nechá téct vodu a tak podobně. Někdy je zmatený, zejména ráno nebo odpoledne po spaní. Mám obavu, aby se něco nezanedbalo. V časopisech jsem se dočetla, že je možné změny spojené se stářím nějak ovlivnit. Můžete mi poradit, na koho se obrátit a jaké jsou v tomto případě možnosti pomoci?
ODPOVĚĎ LÉKAŘE PN OPAVA:
Nejprve by bylo vhodné vyloučit tělesnou příčinu poruchy kognitivních funkcí, a to cestou praktického lékaře. Řešitelných příčin je celá řada. Teprve, když se vyloučí tělesná příčina, jako jsou poruchy štítné žlázy, infekce, selhávání ledvin, jater, srdce, cévní onemocnění či senzorický deficit, je možné usuzovat na příčinu psychickou. V takovém případě by měl praktický lékař zvážit, zda není vhodné vyšetření v psychiatrické ambulanci.
MUDr. Ľuboslav Matej
ODPOVĚĎ SALLY:
Péče o seniora představuje značnou psychickou, fyzickou a také sociální zátěž. Člověk ve stáří totiž prochází mnoha změnami psychickými, fyzickými i společenskými. Pasivita, zapomínání, zmatenost, sociální izolace, to vše může být známkou onemocnění, která jsou ve stáří časté. Včasnou léčbou může dojít ke zmírnění a odstranění příznaků onemocnění, zabránění relapsu onemocnění, a tím zlepšení kvality života. Je mnoho možností, které lze při péči o seniora využít. Ve spolupráci s praktickým lékařem, kterému sdělíte potíže vašeho otce, můžete naplánovat další postupy. Praktický lékař vám zřejmě napíše doporučení k vyšetření psychiatrem, ale psychiatrickou ambulanci můžete vyhledat také sama. Můžete navštívit ambulanci přímo v Psychiatrické nemocnici v Opavě nebo nějakou psychiatrickou ambulanci v blízkosti vašeho bydliště. Poté můžete spolu s lékařem naplánovat další kroky. Vše se plánuje individuálně na základě potřeb seniora a jeho rodiny. Další možností, kterou můžete využít, je například denní stacionář „Osmička“, který se nachází v areálu Psychiatrické nemocnice v Opavě. Stacionář má provoz každý všední den od od 6:00 do 17:00 hodin. Nabízí psychoterapeutickou a komplexní rehabilitační péči. Pobyt ve stacionáři je hrazen zdravotní pojišťovnou, mimo stravu, kterou si hradí klient. Veškeré informace naleznete na webových stránkách Psychiatrické nemocnice. V Opavě můžete také využít služeb terénní pečovatelské služby, domácí zdravotní péče, odlehčovací služby nebo poradenské služby CHARITA a ELIM. Tyto služby umožňují seniorům zapojit se do běžného života, uspokojují jejich potřeby a slouží k podpoře rodin, které o seniora pečují. Nabízí a poskytují jim služby, které jim usnadní péči. Podrobné informace o těchto službách vám sdělí praktický lékař, pracovníci městského úřadu oddělení sociálních služeb a komunitního plánování anebo přímo poskytovatelé těchto služeb. Největší význam však pro seniora má rodina a domácí prostředí, které je nenahraditelné. Tam se senioři cítí šťastnější, spokojenější a jsou déle samostatní.
Bc. Lenka Matušková, staniční sestra
gerontopsychiatrického oddělení
Psychiatrické nemocnice v Opavě
ODPOVĚĎ RODINY NAVŠTĚVUJÍCÍ PN OPAVA:
Měla jsme podobné problémy s maminkou, zapomínala a nebyla schopna zvládat každodenní běžné činnosti jako uvařit, uklidit apod. Postupem času se čím dál víc uzavírala do sebe a mnohem méně komunikovala s okolím. Na doporučení lékaře začala maminka navštěvovat stacionář, zprvu dvakrát týdně, později denně. Od počátku jsem byla z přístupu sestřiček nadšená. Maminka byla nejdříve trochu nedůvěřivá, ale teď se do stacionáře moc těší. Mají zde spoustu různých aktivit, které mají blahodárný vliv na její stav. Mnohem lépe komunikuje, usmívá se a je na ní vidět, že se cítí dobře. A já mohu být klidná, protože vím, že je o ni dobře postaráno, a bez starostí se můžu věnovat pracovním povinnostem.
Odpověď Ivy Kuzníkové, která vodí svou maminku do stacionáře v psychiatrické nemocnici v Opavě