Aktuality

19.06.2020 Celý článek

PROVOZ DENNÍHO STACIONÁŘE " OSMIČKA " OBNOVEN

PROVOZ DENNÍHO STACIONÁŘE " OSMIČKA " OBNOVEN

 

Od 1.7. 2020 bude obnoven provoz Denního stacionáře…

15.06.2020 Celý článek

Klub otevřeného srdce

Svépomocná skupina se zaměřením na duševní zdraví

 

Scházíme se 1x za…

Tradiční rodinné sezení na stanici 17BC

17. 10. 2019

Tradiční sezení s rodinnými příslušníky se konalo minulý pátek na stanici 17BC. Setkání se zúčastňují současní pacienti, jejich rodinní příslušníci, odborný personál oddělení a také peer konzultanti, tedy lidé, kteří mají s duševním onemocněním osobní zkušenosti. Samotná příprava je v rukou pacientů. Ti připravují občerstvení, ale třeba i písně, které se budou zpívat.

 

A jak toto páteční sezení vypadalo? Komunitu zahájila a následně vedla psychoterapeutka Ivona Országová. Na úvod si všichni společně zazpívali píseň Srdce nehasnou od Karla Gotta, čímž také uctili jeho památku. A poté pacienti začali s představováním svých rodinných příslušníků. Zároveň zkusili vyjádřit, co pro ně rodina znamená a jakou silnou stránku v rodině vidí. Zmínili také důvod, proč na setkání dorazili. „Hledáme cestu, abychom se vydali správným směrem do života.“ I takové byly důvody setkání. První část rodinného sezení ukončila paní doktorka Monika Rybková hrou na klavír.

 

Druhé části se zúčastnili již pouze rodinní příslušníci, odborný personál a peer pracovníci. Rodinní příslušníci dostali prostor se svěřit s tím, co se v jejich rodině děje a co momentálně prožívají. Spousta z nich zjistila, že na danou situaci nejsou sami a mají na koho se obrátit. Setkání mělo velmi pozitivní ohlasy ze strany rodiny, ale i ze strany odborných pracovníků. „Opět se mi setkání líbilo. Vždycky mě to o něco obohatí,“ zhodnotil na závěr psycholog Libor Kundrata.

 

Rodinné komunity probíhají na oddělení 17BC každý měsíc a mají dlouholetou tradici. Spolupráce rodiny při léčbě pacienta je důležitá. V případě potřeby nabízí psychoterapeutický tým i individuální setkání rodiny s pacientem. „Kromě informací a edukace rodiny je kladen důraz na sdílení, vzájemnou podporu a propojení, ošetření rodiny i pacientů samotných,“ uvedla psychoterapeutka oddělení 17BC Ivona Országová.