Aktuality

02.05.2024 Celý článek

Léčebně rehabilitační pobyty – Léto 2024

Kapacita léčebně rehabilitačních pobytů je již naplněna.

Informace ohledně lé…

07.03.2024 Celý článek

Návštěvy na odděleních gerontopsychiatrie

Od 7.3.2024 je zrušen zákaz návštěv na všech stanicích gerontopsychiatrie. Bc. Červen…

Celostátní konference Dny Ireny Strossové

komplexní terapie psychóz


V historii 16 konference v pořadí se konala 11. května 2017 v kulturním domě a započala tím, že se zástupci nemocnice a města sešli u hrobu Ernsta Becka jako uctění památky proslaveného ředitele zdejší psychiatrické nemocnice.


Úvodního slova se ujal MUDr. Petr Taraba, primář oddělení H, které konferenci pořádalo. Představil hosty z řad zástupců města Opavy, Slezské univerzity a přivítal vedení psychiatrické nemocnice v čele s ředitelem Ing. Zdeňkem Jiříčkem.


Dopolední přednáškový blok odstartoval bývalý ministr zdravotnictví MUDr. Ivan David, který úvodem přednášel na téma historie léčby psychiatrických pacientů. Trochu z jiného soudku byl vstup paní Libuše Vondráčkové, klavíristky Slezského divadla v Opavě, která nám přiblížila historii klavíru a osobní vyzvání tomuto nástroji. V jejím podání zazněla mazurka Fryderyka Franciszka Chopina, která nás naladila na další vstup, kterého se ujal prof. MUDr. Pavel Mohr. Hovořil o současných možnostech biologické léčby schizofrenie.


Po krátké přestávce v bloku pokračoval MUDr. Taraba, který zdůraznil Opavský systém od jeho počátků, které se vztahují k roku 1962 a pojí se se jménem MUDr. Ireny Strossové a jejich tehdejších spolupracovníků. Návazností byla přednáška MUDr. Moniky Rybkové, která uvedla příspěvek z praxe – psychodrama a melopsychodrama s praktickou ukázkou klavírního doprovodu. Dopolední sekci uzavřela svým příjemným hlasem Mgr. Kolaříková na téma Attachment .


Odpolední blok byl pozvánkou a ochutnávkou novějšími směry medicínských modelů léčby. Lektorka CARE Mgr. Jana Pomajzlová nás seznámila se sociálně filosofickým přístupem, jak společně s pacientem plánovat cestu k zotavení. Filosofie Otevřeného dialogu vznikla ve Finsku začátkem 80. let a je zaměřená na potřeby pacienta. Lektoři k nám přijeli přednášet až z Polska a Brna. První vlaštovky tohoto směru máme právě v Brně, v terénním komunitním týmu organizace Práh.


Také svépomocná skupina Slyšení hlasů je v ČR novinkou, vznikla v Brně v roce 2014. Přednášku uvedl Mgr. Jan Ille s aktivní účastnicí skupiny Lenkou Holou.


Prostředí v kulturním domě nám zpříjemnily zapůjčené obrazy z Ateliéru dušetvorby KVARK z Brna.


V rámci konference proběhla písemná informace o prvním ročníku soutěže s názvem Živá duše na téma Můj život s psychózou s ukázkou výtvarných a literárních děl, kterou pořádá organizace Anima Viva Opava.


Po ukončení oficiálního programu se na čtyřech různých místech konaly workshopy, jejichž teoretické přednášky jsme si mohli vyslechnout v rámci celodenního programu a poté následoval společenský večírek v KD, kde se diskutovalo pracovně i nepracovně.


Tímto děkujeme všem, kteří se účastnili naší konference a vydrželi až do úplného závěru.