Aktuality

11.07.2024 Celý článek

Poděkování společnosti ZUTY

Společnost  ZUTY věnovala  Psychiatrické nemocnici v Opavě 10 ks sad obrazů. Každá sada obsahuje…

24.05.2024 Celý článek

Výběrové řízení na rezidenční místa

Bližší informace zde.

KONFERENCE „TRAUMA – KDYŽ TĚLO A DUŠE NEZAPOMÍNÁ“

Do posledního místečka byl ve čtvrtek 16. května zaplněný kulturní dům Psychiatrické nemocnice v Opavě. Odborná konference, kterou zde pod názvem „Trauma - když tělo a duše nezapomíná“ pořádala služba krizové pomoci Charity Opava Fénix střediska Naděje - SKP, byla zcela obsazena již mnoho dní dopředu.

 

Snad každý z nás měl někdy v životě nepříjemný zážitek, který se mu nesmazatelně zapsal do paměti a provázel ho nějaký čas v myšlenkách a ve snech. Jsou lidé, kteří si své děsivé vzpomínky nesou v sobě mnoho let, někdy i celý život.
V našich podmínkách se vyskytují následky psychického traumatu nejčastěji v souvislosti s nehodou, železničním neštěstím, požárem, znásilněním, sexuálním zneužitím, týráním, přepadením, únosem, pokusem o vraždu nebo jinou násilnou trestnou činností. To se týká nejen obětí, ale i náhodných svědků takových činů.

 

K uvědomění si a překonání takto silného zážitku lidé potřebují čas a často i odbornou pomoc. „Nešvarem, který komplikuje uzdravení osob po traumatu, je to, že stále ještě v některých lidech zůstává zakořeněno přesvědčení, že o těžkých věcech se nemluví,“ osvětlila v úvodu manažerka Charity Opava Lucie Trunečková, proč si pořadatelé vybrali jako téma konference právě problematiku traumat. „Přece není správné někoho zatěžovat svým trápením, anebo ještě lépe – nebudeme s ním o tom mluvit, abychom nejitřili rány, jen ať jednou provždy zapomene. Ale ten člověk nezapomene, jen to v něm bude bublat, možná bude působit trochu bez emocí, až se to jednoho dne všechno vrátí a bude to prožívat znovu,“ dodala. Nutno říci, že některá traumata sama zahojí čas a některá ani nejlepší terapie nevyřeší. Lidská reakce je jedinečná a to, jak který jedinec trauma zvládne nelze předem odhadnout.

 

S referáty o problematice traumat pak vystoupili také sociální pracovnice Irena Grygarová, Hana Kušnírová, Sylvie Navarová nebo psychiatr Viliam Kušnír a Milada Lázničková. O raut se tak jako vždy skvěle postarali klienti sociálně terapeutické dílny Radost.

 

Jak uvedla Lucie Trunečková, z pořádání odborných konferencí Charitou Opava se pomalu stává tradice. Letošní ročník byl totiž v pořadí již třetím setkáním odborné veřejnosti, v předchozích dvou letech se konference věnovaly problematice stresu a tabuizování smrti a umírání.

Organizátoři konference

Galerie